Żaden koncert nie byłby tak widowiskowy, gdyby nie współistnienie muzyki i gry świateł. Oba elementy wzajemnie się uzupełniają, a ich idealne dopasowanie sprawia, że razem tworzą zapadający w pamięć spektakl. „Świetlne przedstawienie” tworzy klimat, nadaje wydarzeniu wyjątkowości. Jego stworzenie wymaga odpowiedniego sprzętu i umiejętności, o których nieco szerzej rozprawiamy w dalszej części artykuły.
Wielu wydaje się, że światła pełnią na scenie rolę dodatku, są mało znaczące. Tymczasem okazuje się, że uzupełniają całą oprawę. Stanowią jeden z podstawowych elementów scenografii, za pomocą którego buduje się napięcie, oddaje nastrój muzyki, jej tempo i podkreśla stylistykę wydarzenia. Światła akcentują detale, eksponują istotne miejsca, jednocześnie służą ukrywaniu wybranych części aranżacji. Intensyfikują docierające do odbiorcy bodźce wizualne, więc to, co widzi, wywiera na nim większe wrażenie, a impreza mocniej zapada w jego pamięć.
Obsługa świateł to nie taka prosta sprawa. Wszystkim steruje się z poziomu konsoli (fizycznej lub wirtualnej), natomiast całym procesem zarządza odpowiednio skonfigurowane oprogramowanie. To właśnie do niego wprowadza się sekwencje scen, ustala kolejne kroki, programuje kanały i wrzuca do niego własne biblioteki urządzeń. Rzecz jasna, wykonanie powyższych działań wymaga wiedzy i doświadczenia.
To samo dotyczy rozstawienia świateł. Trzeba je nakierować we wskazane miejsca, dobrać pod względem kolorystyki, natężenia, efektu, jaki zapewniają oraz wysokości estrady. Laik sobie z tym nie poradzi. Dlatego na początku kariery oświetleniowca należy sięgnąć do fachowej literatury, przeczytać instrukcje dołączone do sprzętu, poznać teorię, a później wdrożyć ją w życie. Praktyka to podstawa w tym zawodzie, a im dłuższy staż w branży, tym lepsza znajomość zagadnienia. Jeśli więc chcesz nabyć w tej materii umiejętności i zgłębić tajniki oświetlenia estradowego, zatrudnij się w firmie oferującej wynajem oświetlenia.
Do oświetlenia sceny potrzebne są dedykowane urządzenia. Podstawowe wyposażenie sceniczne stanowią ruchome głowice LED, reflektory wraz z obudowami, rampy, projektory, automatyczne oprawy oświetleniowe, naświetlacze, w tym stroboskopy, wytwornice dymu, urządzenia sterujące pracą świateł oraz konsole. Używając wymienionych sprzętów, można zaaranżować oświetlenie dopasowane go każdego rodzaju wydarzenia i aktualnej pory dnia.